B2B E-Ticarete Başla

Uluslararası Alıcı, Satıcı ve Profesyoneller ile tanışın.

 

Satın alma

E-Satış

Pazarlama

 
 

Şirketler Arası (B2B- Business To Business) Elektronik Ticaret

B2B (Business to business) firmadan firmaya yapılan e-ticaret modelidir. Yani üretici ile toptancı firma ya da toptancı ile perakende satışı yapan işletme arasında gerçekleşen ticaret türüdür.Firmaların elektronik ortamda tedarikçiye sipariş vermesi, fiyat sunma, teklif alma ve verme gibi işlemler gerçekleştirilebilir. B2B e-ticaret sayesinde şirketler arası yapılan elektronik pazarlamada kolaylıklar sağlanmaktadır.

B2B ticaret yapan şirket yöneticileri, geleneksel yöntemlere göre hangi konularda rekabet üstünlüğü yakalayabilir?

B2B (Business to Business – Firmalar Arası) e-Ticaret firmaların birbirleri arasında bir ürün ya da hizmetin alımı ve satımı ile ilgili tüm süreçlerini internet üzerinden gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Şirketler geleneksel süreçlerde tüm bu işlemleri fiziksel olarak gerçekleştirirler ve ciddi bir operasyon, dağıtım ağı, tedarikçi zinciri, personel, fiziki mekan, işletme giderleri gibi bir çok gider kalemine sahiptirler. İnternetin günümüzde tüm dünyada yaygın olması ve hızla gelişen teknolojik imkanlar sayesinde ticaret hacminin ciddi oranda artması ve e-Pazar yerinin oluşması beraberinde B2B sitelerinde ticaret yapan şirket yöneticilerine geleneksel yöntemlere göre önemli rekabet üstünlükleri sağlamıştır.

Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 

- Daha verimli çalışma

- Daha süratli işlem

- Daha iyi müşteri memnuniyeti sağlama

- Kaliteli hizmet sonrasında daha bağlı müşteri yaratma

- Etkin süreç yönetimi

- Yeni ürünlerin ya da sunulan hizmetlerin tüm dünyaya aynı anda çok hızlı yayılması

- Alışverişin daha hızlı ve kolay yapılabilmesi

- Üretim noktasında daha az maliyet

- Stok maliyetlerinin daha düşük olması

- İşletim maliyetlerinde avantaj

- Daha iyi yönetilebilen servis

- Ürün seçeneklerinin artması

- Tahsilat süreçlerinde kolaylık

- 7/24 hizmet verme imkanı

- Daha hızlı teslimat

- Daha kolay sipariş ve faturalama süreci

- Geleneksel satış ve pazarlama yöntemleri ile ilerleyen rakiplerine göre üstün avantajlar sağlar

İşte tüm bu avantajlar şirketlerin B2B alanında olmasının kendilerine sağladığı üstün rekabet avantajlarından en önemli olanlarıdır. Özellikle pazara olan uzaklık, talebe uygun üretimin gerçekleştirilememesi, bilgi eksiklikleri gibi dezavantajları ortadan kaldırır. B2B sürecinde firmalar iş yapış biçimlerinin sistematiğini tedarikçileri ile paylaşırlar bu şeffaf iletişim süreci alıcı ile satıcı arasında sorunsuz ve daha anlaşılabilir şekilde ilerlemesi için gereklidir. Her yeni tedarikçi şirket için anlamlı bilgilerin yer aldığı tüm süreçlere hakim olmalıdır ve kolay anlaşılabilir bilgileri analiz edebilmelidir. Geniş Pazar hacmine sahip olan bir B2B şirketi, tedarikçileri ile ticaret yaparken daha düşük fiyatlı ve kaliteli ürünlerin pazara girmesini tetikler bu da üreticiler arasında rekabetin artmasına neden olur. Öte yandan tüm ticari işlemlerin maliyetinin düşmesini sağlar.

B2B siteleri aracılığıyla ithalat ya da ihracat yapan firmalar müşteri ve tedarikçi bulma konusunda yeni alıcıları veya ticari iş ortaklarını daha kolay bulabilirler. Bu alanda faaliyet göstermek henüz bilinmeyen pazarların keşfedilmesini ve bu pazarlara satış yapılmasını sağlar. B2B aracılığıyla uluslararası boyutta ticaret yapan tedarikçiler için yeni ve satış kanalları imkanı sağlar. Özellikle tüm taraflar için herhangi bir aracıya gerek duyulmadan direkt alıcıya ulaşılabilme imkanı önemli bir avantajdır. Geniş kapsamlı bu e-Pazar yerinde daha düşük maliyetlerle pazarlama fırsatı yakalanır. Büyük firmaların ciddi hacimli müşteri portföyüne ürün ve hizmetleri sunulabilme imkanı tedarikçiler için zahmetsiz bir şekilde büyük oranlarda ürün ya da hizmet satma fırsatını yaratır. Alıcı tarafın taleplerini B2B aracılığı ile göndermesi sistemi daha güvenilir bulması nedeniyle müşterileri yönünde e-pazaryerinde yer alınmasının daha fazla istekli kılar.

E-Pazar yerinde var olmak daha kolay bir şekilde rakip analizi yapabilme fırsatı sunar bu nedenle hem iç ticarette hem de dış ticarette rakipleri daha kolay şekilde izleme olanağı sağlamaktadır. B2B e-Pazar yerinde daha küçük ölçekli firmaların da ithalat ya da ihracat yapabilmeleri kendilerinden daha büyük ölçekli firmalar ile aynı imkanlara sahip olmalarını sağlamaktadır bu da sürdürülebilir ticaret imkanı yaratır. Satışın ilk adımı ulaşılabilirliktir, e-Pazar sınırları ve kısıtları ortadan kaldırır bu nedenle B2B aracılığı ile ithalat ve ihracat yapan firmalar daha esnek ve kolay şekilde süreçleri işletebilirler bu müşteri tarafında da geçerlidir 7 gün 24 saat ulaşılabilme ve iş yapma imkanı sağlar. Satış süreçlerinde istendiğinde açık arttırma usulü satış da gerçekleştirilebilir bu da bu alanda ticaret yapan tüm firmaların katılabileceği etkin yöntemlerden biridir. Tüm satın alma faaliyetlerini zaman ve yer kısıtı olmadan gerçekleştirebilme imkanı tanır. Alıcılar tarafında da açık arttırma ve açık eksiltme yoluyla alım gerçekleştirme imkanı sağlar. Alıcı tarafında birden fazla tedarikçi bulunurluğu sebebiyle tedarikçi kısıtlılığını ortadan kaldırır. Satın alma yaparken stok düzeyi ve fiyatlar noktasında önemli oranda saydamlık sağlar. Daha düşük maliyetlerle satın alma imkanı yaratır.

Günümüzde internet teknolojisinin iş yapış biçimimizi şekillendirdiği bir gerçek. Artık internette var olmayan şirketler yok sayılıyorlar. Klasik yöntemlerle bugün müşterilere ulaşmak ve yeni tedarikçileri bulmak oldukça güç çünkü pazar çok ciddi anlamda büyük. Bu nedenle firmalar özellikle web teknolojilerini daha etkin ve efektif kullanma yönünde yatırımlar yapıyorlar. B2B tarafında pazarlama kanallarında en fazla kullanılan yöntemler digital platformlar. Büyük bir oranı web teknolojilerini kapsıyor. E-mailing ikinci sırada öneme sahip çünkü yaşamımızın büyük bir kısmı ya pc başında ya da mobilde geçiyor.

Arama motorları ve sosyal medya pazarlamaları da önemli ölçüde artmakta. Çok az bir bölüm ise halen geleneksel yöntemleri kullanmaya devam ediyor. Yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki son zamanlarda özellikle UX yani kullanıcı deneyimi %20 oranında öne çıkan bir fırsatken mobil tarafta bu oran %18 yani yeni nesil sitelerin mobil cihazlarla tam uyumu son derece kritik öneme sahip. Bu nedenle B2B alanında faaliyet gösteren tüm firmaların mobil uyumlu web siteleri ve süreçlerinin tam entegrasyonu önümüzdeki dönemde ticarette farklı imkanlar getirecek. Çok kanallı kampanya yönetimi ve içerik yönetimi de bu süreçle birlikte artan bir öneme sahip olacak. Mobil özgürlüğü ve yüksek güvenlik alanları ile alım ve satımları istediğimiz an istediğimiz yerde gerçekleştirebileceğiz. Ürün aramalarının, ödeme sistemlerinin, barkod okutma ve ürünlerin karşılaştırılmasının mobil tarafta yapılması giderek yaygınlaşacak. Özellikle tüketicilerin büyük bir bölümü mobil platform üzerinden mağazalara ulaşıyor. Ancak şuan hala alışverişin büyük bir kısmı pc üzerinden gerçekleşiyor. Mobil platformlara olan ilginin ve akıllı telefonların artması bu alanda önemli ölçüde gelecek olduğunu bizlere gösteriyor. (Yazar Ümit Ünker - http://www.umitunker.com)

 
© 2017 KOBİ İŞ'NET Bilgi Teknolojileri
Alıcı, Satıcı ve Profesyoneller ile tanışın. Hemen Başlayın
SEKTÖRLER

Ambalaj Sanayi

İnşaat, Yapı Malzemeleri

Otomotiv Sanayi

Seramik İşleme Sistemleri

Motor Sistemleri

Şekillendirme Teknolojisi

Enformasyon Sistemleri

Elektrik,Elektronik Sistemler

Gıda Sanayi

Ulaştırma ve Lojistik

Kimya Sanayi

Üretim Ekipmanları

Metal Sanayi

Plastik Sanayi

Tarım Sanayi

Enerji Teknolojisi

Makine Sanayi

Armatür Teknolojisi

Otomasyon Teknolojisi

Konveyör Sistemleri

Sanayi Tesisleri

Filtre Sistemleri

Ormancılık

Döküm Sanayi

Dişli Teknolojisi

Isı Teknolojisi

Kaldırma,Lift,Vinç Sistemleri

Bahçe Yapımı,Malzemeleri,Ekipmanları

Laboratuvar Donatımı,Cihazları Sistemleri

Aydınlatma Sistemleri

Makine Yedek Parça, Aksamları

Ölçüm Teknolojisi

Madencilik Sanayi

Görüntüleme,Optik Cihaz ve Sistemler

Öğütme Teknolojisi

Pompa Teknolojisi

Soğutma Sistemleri

Ev Donanımı,Mobilya,Ev Aletleri,Gereçleri

Güvenlik Ekipmanları

Eleme,Süzme Sistemleri

Sızdırmazlık Sistemleri

Kesme,Delme Ekipmanları,Makineler

Danışmanlık,Mühendislik Hizmetleri

Endüstriyel Karıştırıcılar,Sistemler

Yüzey Koruma Sistemleri

Depolama,Silo,Tank,Kova,Taşıma Kaplar

Tekstil Sanayi

Ağaç,Ahşap Ürün Malzemeler

Takım Tezgahları, El Aletleri

Valf,Vana,Akışkan Kontrol Sistemleri

Havalandırma Sistemleri

Kaynak Malzemeleri,Sistemleri

İşletme Donanımı,Ekipmanları,Malzemeleri

Ürünler

Çevre,Atıksu,Arıtma,Koruma Sistemleri

Tıp,Sağlık Sektörü

Trafik,Güvenliği,Ekipmanlar,Sistemleri

CNC,Torna,Freze,Matkap,Kesim Sistemleri

Akışkan Teknolojisi

Kurutma Sistemleri

Sürücü teknolojisi

İşaretleme,Etiketleme Sistemleri

Peyzaj ve Dekorasyon

Ürün/Hizmet Tanıtımları

Ürün Tanıtımı

Hizmet Tanıtımı

İşbirliği Teklifleri

İşbirliği,Bayilik Teklifleri

Tekstil Ürünleri

Hazır Giyim

Ev Tekstili

Halı

Kumaş

İplik

İç Giyim

Çorap

Aksesuarlar

Havlu, Bornoz

İş Elbiseleri

Üniforma

Düğün Kıyafetleri

Şapka, Eldiven

Makine Sanayi

Makine Ekipmanları

Metal İşleme Makineleri

İş Makineleri

Genel İmalat Sanayi

Ambalaj, Paketleme Makineleri

Gıda İşleme

Makine Takımları

Hidrolik Pnömatik Sistemler

Tekstil Makineleri

Vinç Sistemleri

Plastik Makineleri

Presler, Hidrolik Presler

Değirmen Makineleri

İnşaat Makineleri

Ölçü Aletleri

Endüstriyel Yıkama Makineleri

Pompalar

Ahşap İşleme Makineleri

Süt İşleme Makineleri

Sondaj Makine ve Ekipmanlar

Şekerleme Çikolata Makineleri

Özel Hidrolik Makineler

Enjeksiyon Kalıplar

Kağıt İmalat Makineleri

Yapı ve İnşaat Malzemeleri

Kapı, Pencere, Panjur

Genel Yapı ve İnşaat Malzemeleri

İzolasyon

Dış Cephe Uygulamaları

Yer Döşemeleri

Dekorasyon, İç Mimari

Asansörler, Merdivenler

Banyo, Tuvalet Aksesuarları

Sıhhi Tesisat Malzemeleri

Yapı Kimyasalları

Çimento, Harç, Kumlar

Yapısal Çelikler

Prefabrik Yapılar, Malzemeler

Kalıp, İskele

Alt Yapı Ürünleri

İç, Dış Cephe Boyalar

Çatı Kaplama

İş Makinaları

Müteahhitlik Hizmetleri

İnşaat Demiri

Sandviç Panel

Fabrika, Tesis İnşaatı

Otomotiv Sanayi

Genel Oto Yedek Parçalar

Kamyonlar, Yedek Parçalar

Tanker, Treyler, Dorse

Fren Sistemleri

Genel Otomotiv Sanayi

Motor Parçaları

Otomobil Yedek Parçaları

Traktörler, Yedek Parçalar

Oto Aksesuarları

Plastik, Kauçuk Parçalar

Araç Lastiği, Jant

Araç Akü

Araçüstü Ekipmanlar

Motor Yağlar

Oto Bakım Ürünleri

Otobüs, Yedek Parçalar

Motosiklet Parçaları

Şasi, Kaporta Parçaları

Otomotiv Sarf Malzemeleri

Otomotiv Camları

Gıda Sanayi

Kuruyemiş, Kuru Gıda

Yaş Sebze Meyve

Çikolata, Şekerleme

İçecekler

Yemeklik Yağlar

Bakliyat

Genel Gıda Sanayi

Un, Şeker, Tuz

Reçel, Bal

Lokum

Süt Ürünleri

Baharatlar

Et Ürünleri

Bisküvi, Kurabiye

Dondurulmuş Ürünler

Konserveler, Salça

Unlu Mamuller

Gıda Katkıları

Pastane, Pastacılık

Makarna

Soslar, Ketçap, Mayonez

Şerbetli, Sütlü Tatlılar

Deniz Ürünleri

Bitkisel Ürünler

Metal Sanayi

Sac, Levha, Boru Profil, Tel

İşlenmiş Metal Ürünler

Döküm Ürünler

Alüminyum

Genel Metal Sanayi

Metalurji

Demirdışı Metaller

Mobilya, Orman Ürünleri

Ev Mobilyaları

Ofis Mobilyaları

Ahşap, Kereste Ürünleri

Mutfak, Banyo

Mobilya Aksesuarları

Genel Mobilya, Orman Ürünleri

Otel Mobilyaları

Bahçe Mobilyaları

Okul Mobilyaları

Dış Mekan Mobilyaları

Kafe, Restoran Mobilyaları

Mobilya Hammaddeleri

Endüstriyel Ürünler

Hırdavat

Bağlantı Elemanları

Endüstriyel Otomasyon

Raf ve İstifleme Sistemleri

Vanalar

Endüstriyel Pompalar

Genel Endüstriyel Ürünler

Depolama Tankları

Konveyör

Ambalaj, Kağıt Ürünleri

Plastik Ambalaj

Matbaa Hizmetleri

Kağıt Ambalaj

Genel Ambalaj, Kağıt Ürünleri

Kağıt Çeşitleri

Filmler

Alüminyum Ambalaj

Folyo

Metal, Teneke Ambalaj

Ahşap Ambalaj

Elektrik, Elektronik

Aydınlatma

Endüstriyel Elektrik Elektronik

Kablolar, Teller

Elektrik Tesisat Malzeme

Genel Elektrik, Elektronik

Elektrik Dağıtım Sistemleri

Jeneratör

Kesintisiz Güç Kaynağı

Trafolar

Mermer, Madencilik

Mermer

Doğal Taşlar

Granit

Mermer Makine ve Ekipmanlar

Genel Mermer, Madencilik

Maden Makinaları

Medikal Ürünler

Medikal Sarf Malzemeler

Medikal Ekipmanlar Cihazlar

İlaç

Hastane Ekipmaları, Mobilyalar

Genel Medikal Ürünler

Laboratuvar Malzeme ve Ekipman

Dişçilik Malzeme, Ekipmanları

Veterinerlik Ürünleri

Tarım İlaçları

Plastik Sanayi

Plastikten, Mamül Ürünler

Plastik Boru, Profil, Bağlantı

Lastik ve Kauçuk Ürünler

Plastik Hammaddeleri

Hortumlar

Genel Plastik Sanayi

Tek Kullanımlık Ürünler

Plastik Yardımcı Malzemeleri

Temizlik, Kozmetik Ürünleri

Kozmetik Ürünler

Sabunlar

Parfümler

Deterjanlar

Temizlik Kağıtları, Bezleri

Genel Temizlik, Kozmetik Ürünleri

Endüstriyel Temizlik Ürünleri

Temizlik Gereçleri

Bebek, Yetişkin Bezleri

Kimya Sanayi

Boyalar, Vernikler

Temizlik Kimyasalları

Genel Kimya Sanayi

Kimyasal Maddeler

Tekstil Kimyasalları

Tarım Makineleri

Genel Tarım Makineleri

Zirai Aletler

Tarımsal Sulama Sistemleri

Toprak İşleme Makineleri

Ekim, Dikim Makineleri

İlaçlama Makineleri

Traktörler

Yedek Parça

Hasat Makineleri

İklimlendirme Sanayi

Isıtma Sistemleri

Soğutma Sistemleri

Genel İklimlendirme Sanayi

Havalandırma

Klima Sistemleri

Kalorifer, Kazanlar

Deri Ürünleri ve Ayakkabı

Ayakkabı, Sandalet, Terlik

Çanta, Kemer, Cüzdan

Deri Giyim

Genel Deri Ürünleri ve Ayakkabı

Ham Deri

Tarım ve Hayvancılık

Gübre, Kimyasallar

Yemcilik

Genel Tarım ve Hayvancılık

Sulama Sistemleri

Makine Ekipmanları

Tohumculuk

Tarım Kimyasalları

Veterinerlik Ürünleri

Bilişim, İletişim Teknolojileri

Bilgisayarlar, Parçalar

Yazılım

Telekomünikasyon

Genel Bilişim, İletişim Teknolojileri

İnternet Teknolojileri

Bilgi İşlem Servisleri

Uydu Alıcı, Parçaları

Beyaz Eşya, Ev Aletleri

Elektrikli El Aletleri

Ocak, Fırın

Beyaz Eşya

Mutfak Gereçleri

Genel Beyaz Eşya, Ev Aletleri

Ev Aletleri

Konut Isıtma

Mutfak Gereçleri, Züccaciye

Endüstriyel Mutfak Ürünleri

Züccaciye

Pişirme Kaplar, Ekipmanlar

Genel Mutfak Gereçleri, Züccaciye

Çatal, Kaşık, Bıçak

Unlu Mamul Makineleri

Soğutma, Dondurma Sistemleri

Enerji Sektörü

Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Petrol, Türevleri

Genel Enerji Sektörü

Enerji Tasarruf Sistemleri

Biyodizel, Biyoyakıt

Güvenlik, Savunma Sanayi

Güvenlik Sistemleri, Ekipmanlar

Silahlar, Tüfekler

Güvenlik Kamera Sistemleri

Genel Güvenlik, Savunma Sanayi

Giysiler, Ayakkabılar

Trafik Malzemeleri

Mücevherat, Takı, Bijuteri

Genel Mücevherat, Takı, Bijuteri

Süs Eşyaları, Aksesuarlar

Altın Takılar

Gümüş Takılar

Promosyon, Hediyelik

Promosyon

Hediyelik Ürünler

Genel Promosyon, Hediyelik

Kırtasiye, Ofis Gereçleri

Genel Kırtasiye Ürünleri

Kağıt Ürünler

Ofis Cihazları

Ofis Gereçleri

Genel Kırtasiye, Ofis Gereçleri

Bebek Ürünleri, Aksesuarlar

Bebe, Çocuk Giysileri

Genel Bebek Ürünleri, Aksesuarlar

Bebe Temizlik Ürünleri

Bebek Oyuncakları

Bebek Arabası

Beslenme, Gereçler, Malzemeler

Bebek Kozmetikleri

Çevre, Geri Dönüşüm

Geri Dönüşüm Sistemleri

Atık Ürünler, Hurdalar

Plastik Geri Dönüşüm

Genel Çevre, Geri Dönüşüm

Su Arıtma

Metal Geri Dönüşüm

Kağıt Geri Dönüşüm

Denizcilik

Genel Denizcilik

Botlar, Gemiler

Yatlar

Tekne Malzemeleri

Tekne, Yelken Kıyafetleri

Spor Malzemeleri, Ekipmanlar

Spor Aletleri

Spor Giyim

Genel Spor Malzemeleri, Ekipmanlar

Spor Ayakkabı

Besin Takviyeleri

Hobi, Eğlence, Dekorasyon

Dekoratif Ürünler

Oyuncak

Genel Hobi, Eğlence, Dekorasyon

Oyun Parkı Ekipmanları

El Sanatları

Eğlence Ürünleri

Avcılık Malzemeleri

Evcil Hayvan Ürünleri

Hizmet Sektörü

Danışmanlık

Dış Ticaret

Taşımacılık

Aracılık

Emlakçılık

Kiralama

Sigorta

Turizm

DMC Firewall is a Joomla Security extension!